קשר – לא מסע כומתה
במקום להיות תלויה בתשומת לבו, את יכולה להתאמן ולהגיע בסופו של דבר למצב בו את נהנית מתשומת לב, אך לא זקוקה לה באופן כה נואש. מאמנת הזוגיות מייעצת.
 

מאת: עירית לוי

 

שאלה 

שלום לך עירית,

אני בחורה בת 19, נאה ומשכילה. אני נמצאת במערכת יחסים מזה שלושה חודשים עם בחור בגילי המשרת בצבא. אני מעניקה לו ללא הרף ומצפה לקבל ממנו תשומת לב, הערכה, חיבה, רכות ודאגה, שלדעתי כל בחורה אמורה לקבל מבן זוגה.

 

בסופו של דבר אני תמיד מתבאסת. כשאנחנו סוף סוף נפגשים בסופי שבוע, רוב הזמן שלנו מתבזבז על וויכוחים, האשמות וביקורת הדדית. אני מתלוננת על כך שאני נותנת ונותנת אך לא מקבלת מספיק ולא מוערכת על ידו. הוא טוען שאני לוחצת עליו, שהוא לא מסוגל להיענות לבקשותיי ומשווה אותי לחברה הקודמת שלו.

 

בשלב מסוים אמרתי לעצמי שלא משנה מה – אני לא אתפשר על פחות. אבל מהר מאוד חזרתי לשגרת ה"לתת והלא לקבל מספיק". אני מודעת לעובדה שמגיע לי יותר, אני צריכה שיאהבו אותי ולא ינסו למצוא בי מגרעות. אני לא עוזבת אותו כי חבל לי להחמיץ פה משהו ואני גם לא רוצה להישאר לבד. האם התמונה שאני מציירת בהכרח משקפת את חוסר ההתאמה בינינו?

תודה,

ענת

 

תשובה 

שלום ענת,

המסע ליצירת זוגיות לא אמור להיות מסע ייסורים. שאלי את עצמך האם את מוכנה להמשיך ולשמר את המצב הנוכחי בו שניכם משלמים מחיר יקר למדי של תסכול, כעס ואי שביעות רצון מתמשכים. אם לא – קומי ולכי או הישארי ועשי שינוי אמיתי בדינאמיקה של הקשר. שינוי כזה הוא אפשרי בהחלט, אך ידרוש ממך לעבור משהו.

 

אני מאמינה שקשר זוגי בתהליך התהוותו הוא קרקע פורייה לצמיחה אישית של כל אחד מבני הזוג. כאשר מסתכלים כך על הדברים, כל מכשול בדרך עשוי להפוך מ'בעיה' ל'הזדמנות'- הזדמנות לחזק את הנקודות הדורשות חיזוק. לעיתים, בדיעבד, מגלים שהמכשולים הללו היו המתנות הכי גדולות שקיבלנו בחיים. אם יש בך נכונות לראות את הקשר הטרי שלכם כמרחב לגדילה, תוכלי להשתמש בדברים הבאים כאבני דרך במסע שלך.

 

האדם היחיד שתוכלי לשנות הוא את עצמך

ראשית, הסיטי את הפוקוס שלך מהחבר שלך והפני אותו אלייך. את משקיעה אנרגיות רבות על מנת לשנות אותו. לא משנה כמה תתאמצי לעשות זאת, כמה תשכללי את הטכניקות שלך או כמה מניפולציות תפעילי עליו, לא תצליחי לשנות את בן זוגך. האדם היחיד בעולם שיש ביכולתך לשנות הוא את עצמך.

 

יותר מזה. ככל שתתאמצי יותר לשנות אותו, תשיגי את המטרה ההפוכה. המציאות מוכיחה את מה שנראה לכאורה פרדוקס: ככל שאנחנו לוחצים לשנות מצב או אדם, הסיכויים לכך פוחתים, וכאשר אנחנו מרפים, אבל באמת מרפים, דברים עשויים להשתנות. בנוסף, שינוי אמיתי אצלך יוביל לשינוי ביחסים שלכם וכתוצאה מכך גם לשינוי בהתנהלות שלו בתוך הקשר.

 

בתוך ההֶקשר של מרחב לצמיחה שתיארתי, סמני לעצמך מה תהיה הרמה הבאה שלך ומה היית רוצה לחזק אצלך. אתן לך דוגמא. את יכולה לבדוק, על איזו נקודה רגישה שלך "דורכת" חוסר תשומת הלב שלו, חוסר ההערכה שלו - ולחזק אותה. העבירי את העוצמה אלייך: במקום להיות תלויה בתשומת לבו, את יכולה להתאמן ולהגיע בסופו של דבר למצב בו את נהנית מתשומת לב, אך לא זקוקה לה באופן כה נואש.

 

השליכי את הפנקס לפח

נקודה נוספת להתאמן עליה היא להשתחרר מההתחשבנות הבלתי פוסקת שלך עם בן זוגך. מבלי לשים לב, את מנהלת פנקס דמיוני בו את מתעדת מי נתן מה וכמה ומי חייב למי. מעבר לעובדה שהתנהלות כזאת גוזלת ממך אנרגיה עצומה, נתינה שנעשית בשביל לקבל איננה נתינה אמיתית. היא נתינה אינטרסנטית. נסי לתת לבן זוגך מתוך אהבה נטו, לתת שלא בשביל לקבל ואני מבטיחה לך שהרגשתך תשתנה לגמרי.

 

ולבסוף, שימי לב לדפוסי התקשורת ביניכם. הביטי על הדרך שלך למסור לו את אי שביעות הרצון שלך. את מאשימה אותו ללא הרף בחוסר תשומת הלב שלו, מתלוננת בפניו ומדגישה את כמה שהוא לא בסדר. הוא מצידו חש מותקף, וכתוצאה מכך מאשים בחזרה ומתבצר חזק יותר בעמדתו. אפשר להעביר את אותו המסר בדיוק בצורה מעצימה ואפקטיבית יותר. נסי, כצעד ראשון, להתאמן בהחלפת התלונות וההאשמות - בבקשות ענייניות. 

 

על מנת ליצור לעצמך את החיים שאת רוצה, עם הזוגיות שאת רוצה, תצטרכי לקחת את העניינים לידיים שלך וליצור מציאות חדשה בתוך היחסים שלכם. כל עוד את ממתינה שהוא ישתנה, את מפקידה את אושרך בידיו. כאשר את לוקחת על עצמך לעשות את השינוי, את הופכת בהדרגה לאדם שיש לו היכולת, מעתה ואילך, ליצור את אושרו במו ידיו.

 

בהצלחה!


עירית לוי היא מאמנת ליצירת זוגיות, מחברת Love coaching.
 ניתן לשלוח אליה שאלות למייל.

לאתר של עירית

אהבה מניעה אותנו לצמוח ולהתפתח. אהבה היא היכולת לתת ולקבל. אהבה היא היכולת לתמוך ולקבל כתף.
אהבה היא ההזדמנות להכיר את עצמך. אהבה היא ההוויה המחברת בין כולנו. 
זוגיות היא ההנאה של לעשות דברים בשניים. זוגיות היא יחסים המבוססים על אמון ופרגון.
זוגיות היא תקשורת כנה ואמיתית. זוגיות זה לסמוך על בן/בת זוג ולהאמין שיחד תנצחו הכל.
קופידון הוא אתר היכרויות, שמחבר בין רווקים, רווקות, פנויים, פנויות, שמוכנים להתאהב במי שמתאים להם 
ולבנות יחד קשר רציני. דייט אחד הוביל לאלפי חתונות של זוגות אוהבים שנפגשו באתר- בנים, בנות שסיימו
תהליך של הכרויות ודייטינג בסיפור אהבה מרגש.

 

דף ראשי / יציאה / פנו אלינו / שירות לחברים / הפעלת החברותרכישת מנוי

 
Copyright © 2009 Spark Networks® USA, LLC. All rights reserved.
 (NYSE Amex: LOV) ספארק נטוורקס (ישראל) בע"מ הינה חברת בת המוחזקת במלואה ע"י ספארק נטוורקס אינק, חברה אמריקאית הנסחרת בבורסת ניו-יורק