אחותי, צאי מהסרט
הגעתי למסקנה שקשר זוגי מתפרש אצלי כמשהו חונק ותלותי. מה אני עושה עם התובנה הזאת? מאמנת הזוגיות ממליצה על אימוץ פרשנות חדשה.

שאלה

עירית שלום,

 

בכתבה "ההגה בידיים שלך", כתבת למישהי "הייתי מציעה לך לשים בצד את הפרשנויות שלך לגבי הבחור ואת השאלה האם הוא באמת תלותי, דביק וכו', ולבדוק מה אצלך גורם לך להגיב כך. אולי קשר זוגי מתפרש אצלך כמשהו חונק ולכן מפחיד ומאיים עלייך? אולי בלי לדעת שאת עושה זאת, את נוטה שלא להעריך בחורים שמצאת חן בעיניהם? ואולי מדובר במשהו אחר. כך או כך, אני רואה חשיבות רבה בלחפש את התשובה אצלך ולא אצלם."

נניח שעשיתי בדיקה עם עצמי ומצאתי שקשר זוגי מתפרש אצלי כמשהו חונק ותלותי. כמו שאת אומרת הפרשנות היא שלי. מה אני אמורה לעשות עם הגילוי הזה? איך אני משנה את זה?  

תודה.

 

תשובה

שלום לך,

אנסה לתאר בקווים כלליים תהליך אפשרי לשינוי שקורה לרוב במסגרת של אימון אישי. כמובן ששינוי כזה אינו מתרחש ברגע והוא תוצר של התבוננות אמיצה וכנה על עצמך ושל אימון יומיומי לאורך תקופה מסויימת.

 

ראשית, אנחנו מבססים את התובנה שיש לנו שליטה על הפרשנויות שלנו למציאות. בשונה מטיפול פסיכולוגי, שם בדרך כלל חוזרים אחורה לילדות על מנת לגלות מדוע את תופסת קשר זוגי כדביק ותלותי, באימון אישי אנחנו בודקים כיצד את יכולה לשנות את הפרשנות הזאת.

 

פרשנות היא רק פרשנות

אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שלכל אדם יש פרשנות שונה על המציאות והפרשנות הזאת הינה תולדה של מערכת האמונות והאמיתות שהוא יצר לעצמו במהלך חייו. מאחר ופרשנות היא רק פרשנות ולא האמת המוחלטת, אין סיבה להמשיך להחזיק בה, אם היא גורמת לך להיתקע במקום לא רצוי.

 

אנחנו עובדים על חיזוק ה"שריר" של ניהול הפרשנויות: את לומדת כיצד לא לתת לפרשנויות אוטומטית שאינן משרתות אותך לנהל את תפיסת עולמך וכיצד ליצור פרשנויות חלופיות, שכן יובילו אותך ליצירת מערכת יחסים.

 

לעצור את ה"סרט"

בשלב הבא את לומדת לזהות את המנגנונים האוטומטיים שלך בזמן אמת, על מנת שתהיי מסוגלת בשלב מאוחר יותר לעצור אותם בזמן. השאיפה היא שבסופו של התהליך תצליחי לומר לעצמך: "אופס, אני עומדת לזרוק את הבחור הנחמד הזה כי אני מרגישה חנוקה ולא באמת בגלל שהוא לא מוצא חן בעיני. אולי כדאי שאחשוב על זה שוב".

 

יכולת כזאת אינה נבנית בן רגע ולא מדובר בנוסחת קסם. גם אנשים מאוד מיומנים מופעלים על ידי המנגנונים האוטומטיים שלהם. זהו המבנה האנושי שלנו וזוהי נקודת הפתיחה של כולנו. ההבדל בין האנשים הוא בזמן שלוקח להם לעצור את רצף המחשבות האוטומטי, את ה"סרט" בו הם חיים, וליצור משהו אחר במקומו.

 

כאשר כתבתי את המשפט "קחי את ההגה לידיים" התכוונתי בדיוק לזה – ליכולת שלך להשפיע על ההוויה שלך ולהיות בעלת הבית של עצמך, במקום שמנגנון אוטומטי ינווט את חייך באופן אקראי.

 

קחי משימת אימון

לסיום, את מוזמנת לנסות את תרגיל הבא. הוא רלוונטי רק אם את עושה אותו בזמן אמת, כלומר, אם את פוגשת בני זוג פוטנציאליים לעיתים קרובות ונמצאת במרחב של חיפוש קשר זוגי.

 

במשך שבועיים, הכיני בסוף כל יום רשימה של כל הרגעים במהלך אותו יום בהם עלתה בראשך המחשבה: "קשר זוגי הוא חונק" (או כל מחשבה אחרת שזיהית שקיימת אצלך ושאינה משרתת אותך כראוי ליצירת קשר זוגי), כלומר - כל הרגעים בהם יצרת פרשנות מסויימת זו למציאות שלך. את לא צריכה לעשות שום דבר מלבד לזהות שזה קרה. ייתכן ובהתחלה תתקשי לאתר את הרגעים הללו, אך התמדה תניב תוצאות ואף תאפשר לך בהמשך לנהל את הדפוס האוטומטי הזה בדרך חדשה.

בהצלחה!


עירית לוי היא מאמנת ליצירת זוגיות, מחברת Love Coaching. ניתן לשלוח אליה שאלות לאימייל והתשובות יתפרסמו בערוץ.

לאתר של עירית

אהבה מניעה אותנו לצמוח ולהתפתח. אהבה היא היכולת לתת ולקבל. אהבה היא היכולת לתמוך ולקבל כתף.
אהבה היא ההזדמנות להכיר את עצמך. אהבה היא ההוויה המחברת בין כולנו. 
זוגיות היא ההנאה של לעשות דברים בשניים. זוגיות היא יחסים המבוססים על אמון ופרגון.
זוגיות היא תקשורת כנה ואמיתית. זוגיות זה לסמוך על בן/בת זוג ולהאמין שיחד תנצחו הכל.
קופידון הוא אתר היכרויות, שמחבר בין רווקים, רווקות, פנויים, פנויות, שמוכנים להתאהב במי שמתאים להם 
ולבנות יחד קשר רציני. דייט אחד הוביל לאלפי חתונות של זוגות אוהבים שנפגשו באתר- בנים, בנות שסיימו
תהליך של הכרויות ודייטינג בסיפור אהבה מרגש.

 

דף ראשי / יציאה / פנו אלינו / שירות לחברים / הפעלת החברותרכישת מנוי

 
Copyright © 2009 Spark Networks® USA, LLC. All rights reserved.
 (NYSE Amex: LOV) ספארק נטוורקס (ישראל) בע"מ הינה חברת בת המוחזקת במלואה ע"י ספארק נטוורקס אינק, חברה אמריקאית הנסחרת בבורסת ניו-יורק